Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

Ön Lisans Programı - Adana Meslek Yüksekokulu


Temel Bilgiler

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı gelişime açık, dinamik bir yapıya sahiptir. Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı, bakım ve güzellik sektörünün gelişen ve yenilenen ihtiyaçları doğrultusunda, mesleki yeterlilikleri kazanmış, teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayabilen, nitelikli iş gücünü sektöre kazandıran önlisans programıdır.

Programın Süresi ve Kredisi

2 Yıl - 120 AKTS

Özellik ve Tanım

Programda; kuaförlük ve güzellik uzmanlığı mesleğinin, saç şekillendirme, saç bakımı yapma, cilt ve vücut bakımı ile ilgili temel işlemleri tekniğine uygun yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilmektedir.

Eğitim Şekli

Tam Zamanlı

Bölüm Başkanı

Doç. Dr. MESUT ÖZONUR

AKTS / Bilgi Paketi Koordinatörü

Öğr. Gör. ZÜLEYHA ORAK

Erasmus Koordinatörü

Öğr. Gör.Dr. AHMET YÜCEL

Staj Koordinatörü

Öğr. Gör. ZÜLEYHA ORAK

Oryantasyon Sorumlusu

Öğr. Gör. ZÜLEYHA ORAK

Amaç

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Ön Lisans Programının amacı; sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlilikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir.

Hedef

Makyaj, Epilasyon, Vücut Bakımı Uygulamaları, El Ayak ve Tırnak Bakımı, Saç, Cilt ve Masaj konularında teorik ve uygulama yeterlilikleri kazandırmaktır.

Kayıt Kabul Koşulları

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen ilgili mevzuat doğrultusunda, Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türüne göre, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından programa öğrenci kabulü sağlanmaktadır.

Kazanılan Derece / Unvan / Nitelik

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programını bitirenler önlisans diploması almaya hak kazanırlar. Mezunları “Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Meslek Elemanı” ünvanını alır.

Kazanılan Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kazanılan Derecenin Kuralları

Önlisans programlarından mezun olabilmek için öğrencilerin, - öğretim planında yer alan zorunlu derslerin ve seçtikleri seçmeli derslerin tümünü alıp başarılı olmaları, devam etmekte olduğu programı 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı genel not ortalamasıyla tamamlaması, 120 AKTS kredisini tamamlaması gerekmektedir.

Mezuniyet Sonrası Üst Kademeye Geçiş

“Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri” ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, üniversitelerin Kimya lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Staj

Bu programda 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Uygulamalı Ders

Makyaj, Epilasyon, Vücut Bakımı Uygulamaları, El Ayak ve Tırnak Bakımı, Saç, Cilt ve Masaj gibi derslerde uygulama yeterlilikleri kazandırılmaktadır.

İş Yeri Eğitimi

İş yeri eğitimi bulunmamaktadır.

Çift Anadal, Yandal ve Değişim Olanakları

Program öğrencilerinin Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi değişim programlarına kabul olanakları vardır.

İstihdam Olanakları

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programından mezun olanlar geniş iş alanında istihdam edilme olanağına sahiptir. Mezunlar, hastanelerin kozmetik dermatoloji birimlerinde, polikliniklerin medikal estetik birimlerinde, estetik merkezlerinde, otellerin spa ve güzellik merkezlerinde “Estetisyen / Güzellik Uzmanı” olarak; film setleri, tiyatro ve defile kulislerinde sahne ve objektif makyaj dalında, kuaför ve güzellik salonlarında “Makyöz / Makyör ”, spa ve wellness merkezlerinde, otellerin welness & spa birimlerinde, fizik tedavi merkezlerinde ve güzellik salonlarında “Masör / Masöz veya Vücut Bakım Elemanı”, profesyonel ve seçkin kuaför salonlarında, Tv setlerinde, tiyatro ve defile kulislerinde “Kuaför, Saç Tasarım Elemanı”, saç bakım kozmetikleri ve ürünlerinin satışını yapan uluslararası firmalarda “Eğitim Sorumlusu veya Satış Uzmanı” olarak çalışabilirler.