Makine

Ön Lisans Programı - Karaisalı Meslek Yüksekokulu


Temel Bilgiler

Makine Programı 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ikinci öğretim, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında da normal öğretimle eğitime başlamıştır. Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü altında Eğitim-Öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Programın Süresi ve Kredisi

2 Yıl - 120 AKTS

Özellik ve Tanım

Endüstrinin ihtiyacı olan, mesleki bilgi ve beceri seviyesi yüksek, iş hayatına ve teknolojik gelişmelere kolay uyum sağlayabilecek kaliteli ve insanlığa faydalı birer MAKİNE TEKNİKERİ yetiştirmektir.

Eğitim Şekli

Tam Zamanlı

Bölüm Başkanı

Öğr. Gör. İNAN ÜNLÜ

AKTS / Bilgi Paketi Koordinatörü

Öğr. Gör. Mustafa Teoman ÖZLER

Erasmus Koordinatörü

Öğr. Gör. ARDA YENİÇUN

Staj Koordinatörü

Öğr. Gör. ARDA YENİÇUN

Oryantasyon Sorumlusu

Öğr. Gör. Mustafa Teoman ÖZLER

Amaç

akine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨Bilgisayar destekli eğitim ve çizim ¨Nümerik kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨İş disiplini, yönetim ve organizasyon prensipleri ¨Üretim ve planlama teknikleri ¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları ¨Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri teori ve uygulamaları ile devre tasarımları ¨Transport teknikler.

Hedef

Endüstrinin ihtiyacı olan, mesleki bilgi ve beceri seviyesi yüksek, iş hayatına ve teknolojik gelişmelere kolay uyum sağlayabilecek kaliteli ve insanlığa faydalı birer MAKİNE TEKNİKERİ yetiştirmektir.

Kayıt Kabul Koşulları

"Programa öğrenci kabulü Çukurova Üniversitesi Öğrenci işleri Daire Başkanlığı bölümünde yer alan “Öğrenci Kabulü ve Kayıt” başlığı altında ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır."

Kazanılan Derece / Unvan / Nitelik

Makine Teknikeri Ünvanı

Kazanılan Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kazanılan Derecenin Kuralları

Mezuniyet Sonrası Üst Kademeye Geçiş

Buradan mezun öğrencilerimiz, DGS sınavları ile Makine ile alakalı lisans programlarına ayrıca Açık Öğretim fakültelerinin ilgili Lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

Staj

Var. İmalat atölyelerinde. 30 işgünü

Uygulamalı Ders

Bu programda uygulamalı ders bulunmamaktadır.

İş Yeri Eğitimi

Bu programda işyeri eğitimi bulunmamaktadır.

Çift Anadal, Yandal ve Değişim Olanakları

İstihdam Olanakları

Kamu ve özel sektör işletmelerinde; Talaşlı Üretim alanında, Makine Konstrüksiyon, Kalite Kontrol, Montaj ve Servis alanlarında teknik eleman olarak çalışabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler.