Çukurova Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, yıl boyunca öğrencilerin gelişimleri için pek çok sayıda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum, gösteri, sergi, tiyatro, konser türü sanatsal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Üniversitemiz, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirebilecekleri pek çok spor aktivitesinin yanı sıra, öğrenci toplulukları aracılığı ile de öğrencilere geniş imkânlar sunmaktadır.

Üniversitemiz alanları

 

 

ADET

 

ALAN (m²)

SOSYAL ALANLAR

 

 

Sinema Salonu

2

146

Eğitim ve Dinlenme Tesisleri

3

1000

Öğrenci Kulüpleri

32

188

SPOR TESİSLERİ

 

 

Kapalı Spor Tesisleri

4

14.112

Açık Spor Tesisleri

32

110.000Spor Olanakları

Çukurova Üniversitesi, birçok sportif etkinlik düzenleyerek öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarının korunması ve geliştirilmesi, disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırılması, spora ilgi duymalarının sağlanması ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için ilgi duydukları spor dalında çalışmalar yapmalarını sağlayacak gerekli ortamları yaratmakta ve öğrencilere geniş imkânlar sağlamaktadır. Üniversitemizde, öğrencilerimizin bireysel olarak yapabilecekleri veya takım hâlinde aktif olarak katılabilecekleri ve boş zamanlarını değerlendirebilecekleri pek çok spor aktivitesi mevcuttur.

Öğrencilerimiz, takım sporları olarak futbol, hentbol, footsal (salon futbolu), basketbol, voleybol, korfbol, su topu ve bireysel olarak da tenis, yüzme, atletizm, masa tenisi, güreş, tekvando, karate, kano, kürek, badminton, oryantiring, spor tırmanışı, jimnastik, speedminton yapma ve bu sporlar ile ilgili Üniversitemiz takımlarında yer alma imkânına sahiptirler. Üniversitemizde grup çalışmaları ve karşılaşmalar düzenlenmekte, yurt içinde yapılan spor karşılaşmalarına Üniversitemizi temsilen öğrencilerimiz gönderilmektedir.

Üniversitemiz, kampüs alanında, öğrencilerimizin bu sporları yapabilmeleri için çok geniş spor sahalarına sahiptir.

Spor sahalarının türüne göre dağılımı

 

SPOR SAHASI TÜRÜ

 

ADET

Isıtmalı Olimpik Yüzme Havuzu

1

Futbol Sahası

2

Basketbol Sahası

10

Voleybol Sahası

7

Kum Saha (Futbol, Hentbol, Voleybol)

1

Atletizm Parkuru

1

Tenis Kortu

6

Kondisyon Salonu

1

Güreş Antrenman Salonu

1

Jimnastik Salonu

1

Masa Tenisi Salonu

1

Halı Futbol Sahası

2

Spor Salonu (1500-3000 Kapasiteli)

2

Tırmanma Duvarı

1

Kano ve Kürek Evi-Kayıkhane

1Sosyal Olanaklar

Üniversitemiz, her yıl mayıs ayında, Bahar ve Spor Şenliği etkinlikleri düzenlemektedir. Bu şenlikler kapsamında, öğrencilerin katılımıyla spor karşılaşmaları, tiyatro, halk oyunları, dans gösterileri, konserler, sergiler, paneller, söyleşiler, film gösterileri ve çok sayıda eğlence aktiviteleri yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Üniversitemiz, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı aracılığıyla, tüm öğrencilerin spor faaliyetlerinin yanı sıra, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak faaliyetleri düzenlemektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız. Yıl içinde yaklaşık 1200 öğrenci, bu etkinliklere katılmaktadır.

Bu kurum bünyesindeki Kültür Müdürlüğüne bağlı olarak öğrenci toplulukları mevcuttur;

• Türk Sanat Müziği Topluluğu,
• Türk Halk Müziği Topluluğu,
• Türk Halk Oyunları Topluluğu,
• Salon Dansları Topluluğu (Latin danslarından; Salsa, Bachata, Rueda, Cha-Cha-Cha, Rumba, Tango, Vals, Modern dans, Lirik dans, Show dansı),
• Drama Gösterileri Topluluğu.

Öğrencilere Yönelik Kurslar

Rektörlüğe bağlı Güzel Sanatlar Bölümünde, öğrencilerimize, ders faaliyetleri dışında kalan zamanlarını verimli ve etkili bir şekilde değerlendirmek için bir öğrenme ortamı oluşturmaktadır. Bölümümüzde öğrencilerimizin kişisel becerilerine göre seçebilecekleri 20 farklı sanatsal kurslar sunulmaktadır. Bu derslerden tüm üniversite öğrencilerimiz ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Kurslara en az üç yıl devam eden öğrencilerimiz, Başarı Belgesi ile onurlandırılmaktadır.

Kurslar;

Türk halk müziği                  

Pop gitar

Bağlama                                

Klasik gitar

Halk bilimi                            

Şan

Halk oyunları                                   

Resim

Yan fülüt                               

Piyano

 

Türk sanat müziği               

Sanat tarihi

Ney                                       

Süsleme sanatları

Ud                                         

Deri el sanatları

Kanun                                   

Tiyatro

Sinema                                  

Fotoğraf

 Bilimsel Öğrenci Etkinlikleri

Ayrıca öğrencilerimiz, üye oldukları Bilimsel Araştırma Toplulukları kapsamında, bilimsel ve sosyal içerikli kongre, sempozyum, yaz okulu gibi organizasyonları, öğretim üyelerinden de destek alarak düzenlenmektedir. Öğrencilerimizin yurt içi ve yurt dışında yapılan bilimsel kongre ve toplantılara katılımı, maddi destek verilerek teşvik edilmektedir.